מה ההבדל בין גמילה מאלכוהול לגמילה מקנאביס?

במאה העשרים ואחת אנשים רבים צורכים אלכוהול וקנאביס על בסיס קבוע, בין אם באירועים חברתיים, ובין אם בינם לבין עצמם – בכדי להירגע מעט או לנסות "לברוח" מהמציאות. מדובר בחומרים משני תודעה, אשר צריכה מבוקרת שלהם יכולה להיות מהנה ואף בעלת השפעות טובות לעיתים (השריית רוגע, עלייה בביטחון העצמי וכדומה). אולם כאשר הצריכה נעשית בכמויות ובתדירויות גבוהות, מדובר בחומרים מזיקים בעלי השפעה הרסנית וממכרת. בשלב זה מומלץ לפנות לעזרה למקצועית ולהתחיל תהליך של גמילה מהסם הממכר, יהא זה אלכוהול או קנאביס. בכתבה הבאה נעסוק בהבדלים שבין תהליכי גמילה אלו.

רק גמילה טובה

ההבדל בין תהליך גמילה מקנאביס לתהליך גמילה מאלכוהול מתחיל בחותם שמותירים סימני ההתמכרות השונים. התמכרות לקנאביס עשויה לגרום למכור להתקפי חרדה, לדיכאון ולקשיים בשינה. התמכרות לאלכוהול מנגד גורמת בעיקר לשינויים דרסטיים במשקל הגוף, לריח גוף ופה רעים (אלכוהוליים), וכן לרמת טיפוח עצמי ירודה מהסטנדרט הרגיל של האדם. בהתאם לכך ניתן להבין שההשלכות השליליות של כל חומר אכן שונות מאוד זו מזו ועל כן תהליכי הגמילה והסיבות להתחיל בו יהיו גם הן שונות.

עוד הבדל מובהק שאולי על פניו לא נשמע חשוב הוא ההבדל התדמיתי בין שתי ההתמכרויות. בעוד שפוטנציאל ההתמכרות של אלכוהול ידוע לכל, הקנאביס נתפס כסם פחות מזיק ואף כלא ממכר. מדובר בתפיסה שגויה אשר עלולה להוביל לכך שהאדם המכור לא יודה בבעיה. על כן תחילת הגמילה מאוד שונה בין שני החומרים: בעוד שגמילה מאלכוהול היא צעד שרבים יכירו בנחיצותו, כאשר מדובר בקנאביס עלולה להיווצר קונספציה מוטעית שאין צורך כלל בגמילה מחומר זה.

 

מצא את השונה

על אף ההבדלים הניכרים בין ההתמכרויות, נפשיים, פיזיים ותדמיתיים כאחד, חשוב לציין שיש לא מעט מן המשותף בנזק שגורמים חומרים אלו, בתהליך ההתמכרות אליהם וכן גם בתהליך הגמילה. במקרים רבים ההתמכרות מתפתחת כתוצאה מחסך רגשי כזה או אחר אשר "ממולא" על ידי חומר: אלכוהול, קנאביס או שילוב של השניים. לכן גמילה נכונה צריכה לשים דגש גדול על האספקט הנפשי, באמצעות טיפול מותאם (כגון ליווי פסיכולוגי, ליווי של עובד סוציאלי, טיפול קבוצתי או כל מתודת תרפיה מקובלת אחרת).

מכיוון שיש דמיון רב בין שני סוגי הגמילה, לרוב יהיה ניתן לטפל בהם באותו מקום. מרכזי טיפול בהתמכרויות המתמחים בגמילה מחומרים שונים יציעו לרוב גם תוכניות גמילה מאלכוהול וגם תוכניות גמילה מקנאביס.

 

בקשת עזרה אינה בושה

עוד חשוב להוסיף שהתחלת גמילה היא צעד הכרחי בשני המקרים, כאשר מדובר במקרה של התמכרות מסוכנת. על מנת לבצע גמילה אפקטיבית ככל הניתן מומלץ לא לעשות זאת לבד וכן לפנות לעזרה מקצועית מותאמת. התחלת גמילה במרכז טיפולי על ידי אנשי מקצוע היא הצעד הנכון על מנת לנסות לפתור את הבעיה.

קנאביס

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
10 שלבים בדרך לגמילה ממוצץ

המוצץ משמש כאמצעי הרגעה, לתינוקות. בגיל מאוחר יותר, הם צריכים ללמוד להירגע ולדחות סיפוקים, גם בדרכים נוספות, כחלק מהתפתחותם, ומרכישת ביטחון עצמי ואמון ביכולותיהם.   גיל הגמילה ממוצץ לאחר גיל שנה, הופך המוצץ להרגל, שקשה להיגמל ממנו. היתרון במוצץ, הוא חוסר התלות של התינוק, בהורה לצורך ההרגעה. חסרונו של המוצץ, הוא שלעיתים משתמשים בו, כתחליף לחיבוק, אוכל או שינה. הגמילה

קרא עוד »
6 תסמינים שיש לחולה באנדומטריוזיס

את לא יודעת מה עובר על הגוף שלך בזמן מחזור? את חווה כאבים בעוצמה גבוהה מאוד ולא בטוחה שמדובר במצב שגרתי? ביקור אצל רופא נשים במרכז בו מקבלים שירותים אודות בריאות האישה יכול לעזור לך להבין ממה את סובלת. אם את ממתינה לתורך ורוצה לשמוע קצת פרטים קודם לכן, הגעת למקום הנכון. את מוזמנת לקרוא על תסמינים שיש לחולה באנדומטריוזיס.

קרא עוד »
האם בושם בריא לעור הגוף?

הבריאות שלנו היא הדבר החשוב ביותר בעולם וככל שאנו נהיה יותר בריאים כך נהיה פחות מאושרים. על רקע זה אנו חייבים לציין כי שני הדברים המשפיעים עלינו יותר מהכול על הבריאות שלנו זה הגנטיקה שלנו והסביבה שלנו. אז בנוגע לגנטיקה אין לנו הרבה מה לעשות וכך למשל אם אתם סובלים מסוכר גבוה עקב גנטיקה גרועה אתם צריכים לקחת כדור. אך

קרא עוד »
האם מתיחת בטן לגברים שונה ממתיחת בטן לנשים?

גברים אמנם אינם חווים הריונות ואינם מתמודדים עם כל השינויים האסתטיים הכרוכים בו, אך הם כן עלולים לסבול מתופעת דומות כמו סימני מתיחה ועודפי עור ושומן בבטן, הטיפול המומלץ ביותר הינו ניתוח למתיחת בטן. גברים רבים עלולים לסבול מבעיות אסתטיקה הן מסיבות גנטיות והן מירידה ניכרת במשקל. לדוגמא, ניתוח לקיצור קיבה, שאיבת שומן, ועוד. עבור גברים אלו, ניתוח מתיחת בטן

קרא עוד »
מה ההבדל בין ארטיק תעשייתי לבין ארטיק טבעי

ארטיקים טבעיים הם כנראה האופן שבו התחיל ייצור ארטיקים בימים עברו. הדרך לייצור ארטיק טבעי היא כל כך פשוטה והגיונית, שאי אפשר לחשוב על דרך אחרת – אחרי שמכירים את הדרך הזאת ובכל זאת, גם ארטיקים רגילים הם טעימים בטירוף, הם מבוקשים ונחטפים מהמקפיאים בקיץ ולכן, אי אפשר לומר שמוצר אחד יותר טוב מהמוצר השני ובכל זאת – מה ההבדל?

קרא עוד »