כיצד ניתן להשיג זכויות כהורה לילד נכה?

בישראל קיימות זכויות רבות אותן יכולים לממש הורים לילדים נכים. זכויות אלה מגיעות לכם מתוקף החוק וקיימות דרכים פשוטות וחוקיות לקבל אותן.

אז אילו זכויות קיימות לכם בתור הורים לילד נכה וכיצד תממשו אותן?

 

זכויות במדינת ישראל הן נושא רגיש, אבל זכויות הורים לילדים נכים, הן אפילו עניין רגיש יותר.

מדובר על רשימה של הקלות, שיכולות להשפיע במידה רבה על הנוחות, על קשי החיים ועל המעמסה הכבדה שתלויה על גבם של הורים לילדים עם מגבלות שונות.

 

גמלת ילד נכה מטעם ביטוח לאומי

מידת תלותו של הילד בסיוע מאחרים היא שקובעת מתי תקבלו את הגמלה. גם לאחר שהילד מגיע לגיל בו אתם זכאים לקבל גמלה, הוא יצטרך לעמוד בקריטריונים שונים של ביטוח לאומי, כדי שתוכלו לקבל אותה.

יחד עם זאת, ניתן לקבל את הגמלה רטרואקטיבית והיא עומדת על שיעור של עד 188%, נוסף על הטבות נוספות שבאות בעקבותיה, כמו פטור מתשלומים שונים בקופות החולים.

לכן כדאי לעשות את המאמץ הנדרש ולענות על הדרישות של ביטוח לאומי למתן הגמלה.

 

מעון יום שיקומי

לפעוטות עד גיל 3 עם צרכים מיוחדים, ניתן לקבל מעון יום שיקומי, המאפשר לילדים לקבל טיפולים פרא רפואיים שונים, המסייעים לו לפתח יכולות שונות, כדי להתמודד עם אתגרי החיים המוגברים.

כדי לקבל שיבוץ למעון יום מיוחד, יש לעבור בדיקות של המכון להתפתחות הילד, לקבל הכרה של ביטוח לאומי בצורת גמלת ילד נכה וכן להיות מוכר על ידי משרד הרווחה.

 

תו חניה ואגרת רישוי

לקבלת תג נכה ואגרת רישוי מופחתת, הורים לילדים עם צרכים מיוחדים צריכים להגיש פנייה ייעודית למשרד הרישוי. פניה זו כוללת הגשת מסמכים שונים, עמידה בקריטריונים ספציפיים ואישור של משרד הבריאות בנוגע לניידות מוגבלת.

 

תעודת נכה

תעודת נכה מתקבלת באופן אוטומטי דר ביטוח לאומי. אין צורך לפנות אליהם במיוחד, אלא אם לא קיבלתם את התעודה, או שאיבדתם אותה. תעודה זו מקנה הנחות בכניסה למקומות שונים, פטור מתשלום למלווה במקרים רבים ואף הנחה על נסיעה באוטובוס.

 

היעדרות בתשלום מהעבודה

הורים לילדים מוכרים כנכים, יכולים לקבל 18 ימי היעדרות בתשלום ממקום העבודה שלהם, לכל אחד.

ימים אלה מנוצלים לטובת נסיעה לקבלת טיפולים מיוחדים למשל, כמו גם לימי מחלה של הילד.

ניתן לקחת אותם כימי מחלה, או לנצל ימי חופשה עבורם וניתן אף לקחת עד 36 ימים, אם בן/בת הזוג לא ניצלו את ימי ההיעדרות שלהם.

 

לסיכום

בסקירה קצרה זו הבאנו חלק מהטבות המגיעות להורים לילדים נכים, לפי החוק במדינת ישראל. בין היתר, המדינה מאפשרת להורים אלה לקבל הנחות במיסים שונים, לאחר הגשת בקשה לרשות הרלוונטית. כמו כן, ניתן לקבל דיור ציבורי, גמלת הבטחת הכנסה ואף ניתן למשוך כספי חיסכון, לפני תום תקופת החיסכון. המדינה עושה לא מעט כדי לעזור ולהקל וכל מה שנותר לעשות הוא לבקש.

למידע נוסף אודות זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים, בדקו באתר קול הזכויות.

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
רופא שיניים – אילו טיפולים חשוב לעשות באופן קבוע

  ישנם לא מעט אנשים שנמנעים מהגעה אל רופא השיניים מסיבות שונות (חשש מכאב, פחד מהוצאה לא צפויה ועוד). אם אתם נמנים בין אנשים אלו, כדאי שתדעו שיש כמה טיפולי שיניים שאתם חייבים לעשות באופן קבוע ודחייה או ביטול של טיפולים אלו עשויה להחמיר את המצב הקיים. לכן, כדאי שתקראו את השורות הבאות, תגלו את טיפולי השיניים החשובים ותקבעו תור

קרא עוד »
רופא שיניים – אילו טיפולים חשוב לעשות באופן קבוע

ישנם לא מעט אנשים שנמנעים מהגעה אל רופא השיניים מסיבות שונות (חשש מכאב, פחד מהוצאה לא צפויה ועוד). אם אתם נמנים בין אנשים אלו, כדאי שתדעו שיש כמה טיפולי שיניים שאתם חייבים לעשות באופן קבוע ודחייה או ביטול של טיפולים אלו עשויה להחמיר את המצב הקיים. לכן, כדאי שתקראו את השורות הבאות, תגלו את טיפולי השיניים החשובים ותקבעו תור לרופא

קרא עוד »
מה הקשר בין בעיות בשיניים להשמנת יתר

עם התפתחותו של השוק החופשי, וחוסר הגבלה בצריכת המזון ובאיכותו במדינה, החלו להתפתח בעיות השמנה רבות בקרב האוכלוסיה, ובהכרח גם בעיות שיניים גדולות. השיניים הן המסננת שבין המזון לקיבתנו. כשאנו לועסים את המזון שאנו צורכים, השיניים עובדות קשה ואיתן גם הלסת שלנו. ככל שנזיק לשיניים עם מזונות מסוכרים ומתועשים, כך בעיות השיניים תגדלנה יותר, ובהתאם לזאת גם ההשמנה שכולנו מפחדים

קרא עוד »
מהם הקריטריונים של הוועדה הרפואית לקבלת פטור ממס הכנסה

במקרה שבו אדם סובל מנכות רפואית בדרגה מסוימת, מאפשר לו החוק ליהנות מפטור מתשלום מס על הכנסה עד לגובה מסוים. על מנת לעמוד בתנאי הזכאות, עליו להתייצב בפני וועדה רפואית לקבלת פטור ממס הכנסה, שבה ייקבע האם הוא עומד בקריטריונים אשר מזכים בפטור.   חבות במס ואפשרות לקבלת פטור חוקי המס במדינת ישראל מחייבים כל אדם בתשלום מס הכנסה, המהווה

קרא עוד »
לחץ בזוגיות – האם זה משפיע על הבריאות ואיך ניתן למדוד את זה

מערכות זוגיות יכולות להיות מלוות בקשיים שונים, שלעיתים עלולים להוות גורם מפריע במיוחד למערכת הזוגית. אחת התחושות הנפוצות ביותר במערכות זוגיות היא תחושה הלחץ. הלחץ יכול לא רק להפריע למערכת הזוגית אלא גם להשפיע על הבריאות שלנו בצורה לא טובה. אז אם אתם בליבה של מערכת יחסים או מתלבטים האם להיכנס לתוכה, המאמר הזה בשבילכם.   לחץ ובריאות לחץ היא

קרא עוד »