נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

האם לחץ נפשי יכול להשפיע עשל היום יום שלנו

אישה לחוצה

אין כמעט אנשים שלא סבלו מעולם מלחץ נפשי.

החיים דורשים מאיתנו דברים מסוימים ופעמים רבות מניחים משא כבד על כתפינו והתוצאה הבלתי נמנעת היא לחץ נפשי או סטרס.

אי אפשר להתנהל בחיים ללא מידה מסוימת של לחץ, אבל לפעמים אנחנו מרגישים שזה יותר מדי ומשקל הלחצים המופעלים עלינו גדול ממה שאנחנו יכולים לשאת.

כיצד הלחץ משפיע על שגרת החיים שלנו ואיך ניתן להתמודד עימו?

 

כיצד נדע שאנחנו סובלים מלחץ נפשי?

ישנם מספר סממנים חיצוניים שיכולים להעיד על לחץ נפשי, למשל הבעות פנים מסוימות: הופעתו של קמט במרכז המצח, פה פתוח, שפתיים סגורות וקפוצות, גבות מורמות ועוד. בנוסף תנועות גוף מסוימות יכולות גם הן להעיד על לחץ נפשי, כגון אחיזת ראש המעידה על הכרה בטעות, חיכוך הצוואר, יד המונחת על הלחי, שפשוף של העורך, פכירת אצבעות ועוד.

 

כיצד לחץ נפשי עלול להשפיע על החיים שלנו?

ללחץ נפשי עלולות להיות השפעות בכל מיני תחומים:

 

השפעות פיזיולוגיות

השפעות פיזיולוגיות הנובעות מלחץ יכולות לכלול שינויים הורמונליים מסוימים, עליית דופק ולחץ הדם, שינוי בחילוף חומרים ושינויים במערכת השרירים כגון זרימת דם מוגברת לשרירים, שלשולים, הקאות, היעדר תיאבון ויובש בפה.

 

השפעות קוגניטיביות

לחץ נפשי עלול לפגוע בקיבולת זיכרון העבודה שלנו וביכולת הקשב והריכוז. לחץ נפשי עלול למנוע מאיתנו את היכולת לשמור על קו מחשבה רציף, מה שעלול לפגוע בפרודוקטיביות שלנו בעבודה ובהישגים שלנו.

 

השפעות בריאותיות

לחץ נפשי מתמשך עלול לפגוע בבריאות באופן ממשי מפני שמערכת החיסון היא הראשונה להיפגע כתוצאה מלחץ. למשל, ניתן לראות כי בתקופות מבחנים סטודנטים חולים יותר בשפעת בשל הלחץ אליו הם חשופים שמחליש את המערכת החיסונית שלהם.

 

השפעות התנהגותיות

לחץ נפשי משפיע על התנהגותם של מבוגרים וילדים כאחד באופנים שונים. לחץ נפשי עלול להפחית באופן ניכר את הפעילות היומיומית, מה שמתבטא אצל ילדים בהיעדר השקעה בלימודים ואצל מבוגרים כחוסר מוטיבציה בעבודה. לחץ עלול לגרום לתחושות פסימיות לא מוסברות, ירידה במצב הרוח הכללי ואף התפרצויות זעם או תוקפנות לא אופייניות.

 

השפעות רגשיות

לחץ נפשי פעמים רבות מתרחש בעקבות אירוע טראומתי וקשה כגון מלחמה או אונס, העלולים לפתח הפרעת דחק פוסט טראומתית. תגובה נוספת העלולות להתפתח כתוצאה מלחץ היא תוקפנות הנובעת מתסכול.

 

מרגישים לחץ נפשי? אל תישארו עם זה לבד

תחושת לחץ נפשי היא תחושה קשה ומוטב לא לדחוק אותה לפינה האחורית בראש אלא לטפל בה כדי להרגיש נוח יותר בעור של עצמנו ולהוציא את המיטב מהחיים. טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לנו למתן את הגורמים ללחץ ולמצוא את האיזון המתאים בין לחץ שמדרבן אותנו להצלחה ולחץ שפוגע בנו.פסיכולוג מומלץ בהרצליה בהתמחות קלינית ובעל רישיון ממשרד הבריאות הוא הבן אדם שאתם צריכים.

חלק מפאזל

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות הנפש