האם לחץ נפשי יכול להשפיע עשל היום יום שלנו

אין כמעט אנשים שלא סבלו מעולם מלחץ נפשי.

החיים דורשים מאיתנו דברים מסוימים ופעמים רבות מניחים משא כבד על כתפינו והתוצאה הבלתי נמנעת היא לחץ נפשי או סטרס.

אי אפשר להתנהל בחיים ללא מידה מסוימת של לחץ, אבל לפעמים אנחנו מרגישים שזה יותר מדי ומשקל הלחצים המופעלים עלינו גדול ממה שאנחנו יכולים לשאת.

כיצד הלחץ משפיע על שגרת החיים שלנו ואיך ניתן להתמודד עימו?

 

כיצד נדע שאנחנו סובלים מלחץ נפשי?

ישנם מספר סממנים חיצוניים שיכולים להעיד על לחץ נפשי, למשל הבעות פנים מסוימות: הופעתו של קמט במרכז המצח, פה פתוח, שפתיים סגורות וקפוצות, גבות מורמות ועוד. בנוסף תנועות גוף מסוימות יכולות גם הן להעיד על לחץ נפשי, כגון אחיזת ראש המעידה על הכרה בטעות, חיכוך הצוואר, יד המונחת על הלחי, שפשוף של העורך, פכירת אצבעות ועוד.

 

כיצד לחץ נפשי עלול להשפיע על החיים שלנו?

ללחץ נפשי עלולות להיות השפעות בכל מיני תחומים:

 

השפעות פיזיולוגיות

השפעות פיזיולוגיות הנובעות מלחץ יכולות לכלול שינויים הורמונליים מסוימים, עליית דופק ולחץ הדם, שינוי בחילוף חומרים ושינויים במערכת השרירים כגון זרימת דם מוגברת לשרירים, שלשולים, הקאות, היעדר תיאבון ויובש בפה.

 

השפעות קוגניטיביות

לחץ נפשי עלול לפגוע בקיבולת זיכרון העבודה שלנו וביכולת הקשב והריכוז. לחץ נפשי עלול למנוע מאיתנו את היכולת לשמור על קו מחשבה רציף, מה שעלול לפגוע בפרודוקטיביות שלנו בעבודה ובהישגים שלנו.

 

השפעות בריאותיות

לחץ נפשי מתמשך עלול לפגוע בבריאות באופן ממשי מפני שמערכת החיסון היא הראשונה להיפגע כתוצאה מלחץ. למשל, ניתן לראות כי בתקופות מבחנים סטודנטים חולים יותר בשפעת בשל הלחץ אליו הם חשופים שמחליש את המערכת החיסונית שלהם.

 

השפעות התנהגותיות

לחץ נפשי משפיע על התנהגותם של מבוגרים וילדים כאחד באופנים שונים. לחץ נפשי עלול להפחית באופן ניכר את הפעילות היומיומית, מה שמתבטא אצל ילדים בהיעדר השקעה בלימודים ואצל מבוגרים כחוסר מוטיבציה בעבודה. לחץ עלול לגרום לתחושות פסימיות לא מוסברות, ירידה במצב הרוח הכללי ואף התפרצויות זעם או תוקפנות לא אופייניות.

 

השפעות רגשיות

לחץ נפשי פעמים רבות מתרחש בעקבות אירוע טראומתי וקשה כגון מלחמה או אונס, העלולים לפתח הפרעת דחק פוסט טראומתית. תגובה נוספת העלולות להתפתח כתוצאה מלחץ היא תוקפנות הנובעת מתסכול.

 

מרגישים לחץ נפשי? אל תישארו עם זה לבד

תחושת לחץ נפשי היא תחושה קשה ומוטב לא לדחוק אותה לפינה האחורית בראש אלא לטפל בה כדי להרגיש נוח יותר בעור של עצמנו ולהוציא את המיטב מהחיים. טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לנו למתן את הגורמים ללחץ ולמצוא את האיזון המתאים בין לחץ שמדרבן אותנו להצלחה ולחץ שפוגע בנו.פסיכולוג מומלץ בהרצליה בהתמחות קלינית ובעל רישיון ממשרד הבריאות הוא הבן אדם שאתם צריכים.

חלק מפאזל

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
רופא שיניים – אילו טיפולים חשוב לעשות באופן קבוע

  ישנם לא מעט אנשים שנמנעים מהגעה אל רופא השיניים מסיבות שונות (חשש מכאב, פחד מהוצאה לא צפויה ועוד). אם אתם נמנים בין אנשים אלו, כדאי שתדעו שיש כמה טיפולי שיניים שאתם חייבים לעשות באופן קבוע ודחייה או ביטול של טיפולים אלו עשויה להחמיר את המצב הקיים. לכן, כדאי שתקראו את השורות הבאות, תגלו את טיפולי השיניים החשובים ותקבעו תור

קרא עוד »
רופא שיניים – אילו טיפולים חשוב לעשות באופן קבוע

ישנם לא מעט אנשים שנמנעים מהגעה אל רופא השיניים מסיבות שונות (חשש מכאב, פחד מהוצאה לא צפויה ועוד). אם אתם נמנים בין אנשים אלו, כדאי שתדעו שיש כמה טיפולי שיניים שאתם חייבים לעשות באופן קבוע ודחייה או ביטול של טיפולים אלו עשויה להחמיר את המצב הקיים. לכן, כדאי שתקראו את השורות הבאות, תגלו את טיפולי השיניים החשובים ותקבעו תור לרופא

קרא עוד »
מה הקשר בין בעיות בשיניים להשמנת יתר

עם התפתחותו של השוק החופשי, וחוסר הגבלה בצריכת המזון ובאיכותו במדינה, החלו להתפתח בעיות השמנה רבות בקרב האוכלוסיה, ובהכרח גם בעיות שיניים גדולות. השיניים הן המסננת שבין המזון לקיבתנו. כשאנו לועסים את המזון שאנו צורכים, השיניים עובדות קשה ואיתן גם הלסת שלנו. ככל שנזיק לשיניים עם מזונות מסוכרים ומתועשים, כך בעיות השיניים תגדלנה יותר, ובהתאם לזאת גם ההשמנה שכולנו מפחדים

קרא עוד »
מהם הקריטריונים של הוועדה הרפואית לקבלת פטור ממס הכנסה

במקרה שבו אדם סובל מנכות רפואית בדרגה מסוימת, מאפשר לו החוק ליהנות מפטור מתשלום מס על הכנסה עד לגובה מסוים. על מנת לעמוד בתנאי הזכאות, עליו להתייצב בפני וועדה רפואית לקבלת פטור ממס הכנסה, שבה ייקבע האם הוא עומד בקריטריונים אשר מזכים בפטור.   חבות במס ואפשרות לקבלת פטור חוקי המס במדינת ישראל מחייבים כל אדם בתשלום מס הכנסה, המהווה

קרא עוד »
לחץ בזוגיות – האם זה משפיע על הבריאות ואיך ניתן למדוד את זה

מערכות זוגיות יכולות להיות מלוות בקשיים שונים, שלעיתים עלולים להוות גורם מפריע במיוחד למערכת הזוגית. אחת התחושות הנפוצות ביותר במערכות זוגיות היא תחושה הלחץ. הלחץ יכול לא רק להפריע למערכת הזוגית אלא גם להשפיע על הבריאות שלנו בצורה לא טובה. אז אם אתם בליבה של מערכת יחסים או מתלבטים האם להיכנס לתוכה, המאמר הזה בשבילכם.   לחץ ובריאות לחץ היא

קרא עוד »