קרניים מפחידות – עד כמה קרינה סלולארית מזיקה לבריאותנו?

בצל השימוש ההולך וגובר במכשירים סלולאריים עולה גם שאלת הקרינה – האם היא מזיקה לבריאות המשתמשים במכשירים אלו, ואם כן באיזה היקף? לשאלה זו, אשר מעוררת סקרנות רבה בקרב הציבור והקהילה המדעית כאחד, עדיין אין תשובה חד משמעית. בכתבה הבאה נעסוק בסוגיית הקרינה הסלולארית וננסה לשפוך מעט אור על נושא מורכב זה.

קרינה סלולארית, קרניים לדמותה

הקרינה הסלולארית היא נגזרת של התקשורת הסלולארית. הטכנולוגיה של תקשורת זאת חוללה מהפכה חסרת תקדים באופי האינטראקציה האנושית. היא מבוססת על העברת תשדורות דו כיווניות בין המכשירים הניידים לבין תחנות בסיס (אנטנות) המפוזרות במרחב ומחלקות אותו לתאים (מכאן גם המילה סלולארי, אשר מקורה במילה האנגלית לתא). ככל שהמרחק בין המכשיר לאנטנה רחוק יותר, כך התשדורת נעשית קשה יותר להעברה – כלומר, הקליטה הסלולרית נעשית גרועה יותר. התשדורות בין מכשיר לאנטנה, ובין אנטנה לאנטנה,  נעשות באמצעות שידור קרינה אלקטרומגנטית ביניהן. כל שירותי התקשורת הסלולארית למיניהם – שיחות, הודעות SMS, שימוש בסטרימינג בטלפון הנייד (סלקום טי וי פרטנר טי וי ודומותיהן), שירותי אינטרנט ועוד – נעשים באמצעות הקרינה האלקטרומגנטית.

קרינה זו נקראת קרינה בלתי מייננת, מכיוון שאין לה את האנרגיה הדרושה להפוך אטום ליון (מייננת – מלשון יון). סוגי קרינות אחרים כגון קרינת רנטגן למשל, מסוגלים לבצע פעולה זאת והם אכן נחשבים מסוכנים בהתאם. לעומת זאת, רמת הסכנה של קרינה בלתי מייננת עדיין לא ברורה דיה, ויש האומרים שהיא אינה עושה דבר מלבד ייצור חום. מחקרים רבים ניסו ועדיין מנסים להבין את השלכותיה.

 

אז היכן עומד המחקר?

העולם המדעי עדיין אינו מצוי בתמימות דעים לגבי השפעותיה של הקרינה הסלולארית על בני אדם. הסיבה העיקרית לכך היא גילה הצעיר יחסית של הטכנולוגיה, שעדיין לא מאפשר ביצוע מחקרים לטווח ארוך. עם זאת, כמה וכמה מחקרים הצליחו להצביע על קשר שלילי (ברמת מובהקות מסויגת יש לציין) בין חשיפה לקרינה לבין בעיות רפואיות שונות אצל בני אדם ובעלי חיים. מחקר בולט אחד למשל מצא עלייה בשיעור חולי סרטן בלוטות הרוק בקרבת הפה והאוזניים בשנים האחרונות, כאשר אחד ההסברים שהוצעו לתופעה היה השימוש הגובר בתקשורת סלולארית בשנים אלו.

 

קצת זהירות לא תזיק

בהתאם לממצאים השונים שאמנם אינם חד משמעיים, אך בהחלט לא פוסלים את קיומן של הסכנות הבריאותיות, נדמה כי מוטב ללכת על עקרון הזהירות המונעת בכל הקשור לקרינה סלולארית. ברור כי בעולם של ימינו כמעט ואי אפשר להסתדר ללא מכשיר סלולרי, אך בהחלט ניתן לנקוט משנה זהירות ולפעול אתו באופן מודע ונבון: לדבר באמצעות רמקול או אוזניות, להניח אותו במקום רחוק יחסית בזמן שלא משתמשים בו, להשתדל להפעיל אותו רק במקומות עם קליטה גבוהה, ולהיות מודעים להנחיות ארגוני הבריאות בכל הקשור לשימוש בו.

קרינה סלולארית

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
איך מבצעים השתלת שיניים ומהו שיעור ההצלחה?

כאשר אנו עומדים לעשות משהו חדש אנו חייבים לברר עליו כמה שיותר פרטים וזאת בכדי להבין האם כדאי לנו לעשות את הדבר הזה או שמא הוא מסכן אותנו או מעמיד אותנו במצב לא נוח. זה נכון כאשר אנו קונים מכונית חדשה, בגד חדש או רהיט חדש וזה נכון פי כמה כאשר אנו מדברים על טיפול שיניים. אנו חייבים להבין מה

קרא עוד »
אילו בעיות ניתן לשפר או לפתור עם דיקור סיני לפוריות

לפעמים אנחנו עומדים בפני בעיות רפואיות כלשהן ומנסים את כל הפתרונות הקונבנציונאליים עליהם ממליצה הרפואה המערבית אך הבעיה לא נפתרת. כאן יכולה להיות רלוונטית הרפואה המשלימה שיכולה במקרים רבים לעזור היכן שהרפואה הקונבנציונאלית לא מספקת תשובות. אחד הטיפולים הידועים ברפואה משלימה הוא דיקור סיני, ורבים עוברים את הטיפול עבור מטרות שונות, בין השאר להעלאת הפוריות והגברת הסיכוי להיכנס להיריון.  

קרא עוד »
סטרידור – המדריך המלא

כהורים אנחנו תמיד דואגים לבריאות של הילדים שלנו, ובעיקר כשהם מאוד קטנים הנשימה שלנו נעצרת בכל פעם שאנחנו חושבים שמשהו לא בסדר בבריאותם. אחת התופעות הנפוצות בקרב ילדים בגילאי חצי שנה עד שלוש היא שיעולים חזקים ובלתי נגמרים שמונעים מהילד לאכול, לדבר ומקשים על הנשימה עצמה. תופעה זו נקראת סטרידור והיא עלולה להיות מתישה ולא נעימה בכלל עבור הילד. למרבה

קרא עוד »
טיפוח מעל הכל – 3 דברים שחייבים להכיר

נשים רבות שומרות על טיפוח הגוף והאסתטיקה כדי להרגיש טוב ולהיראות טוב, והמגמה היא אחת – טיפוח מעל הכול. קבלו 3 דברים שחייבים להכיר בטיפוח הגוף   1 – טיפוח הציפורניים בין אם מדובר על מניקור או פדיקור ובין אם מדובר על לק ג'ל או בניית ציפורניים, חשוב לשמור על הציפורניים מטופחות ובריאות. נשים שרוצות להאריך את הציפורניים, לשמור על

קרא עוד »
איך לבחור משקפי שמש?

החלטתם להתחדש במשקפי שמש? איך תבחרו את הזוג הנכון? עקבו אחר ההוראות… ראייה מטושטשת ובעייתיות בזיהוי פריטים רחוקים או אפילו קרובים, לרוב מצריכים לעטות משקפי ראיה או עדשות מגע לעזרה. בדומה ובשונה לכך קיימים גם משקפי שמש אשר המטרה שלהם היא לסייע לאנשים לראות יותר טוב בשמש, כלומר לא לגשר על פערים בראייה למרחק או ראייה לקרוב, אלא לגשר על

קרא עוד »