קרניים מפחידות – עד כמה קרינה סלולארית מזיקה לבריאותנו?

בצל השימוש ההולך וגובר במכשירים סלולאריים עולה גם שאלת הקרינה – האם היא מזיקה לבריאות המשתמשים במכשירים אלו, ואם כן באיזה היקף? לשאלה זו, אשר מעוררת סקרנות רבה בקרב הציבור והקהילה המדעית כאחד, עדיין אין תשובה חד משמעית. בכתבה הבאה נעסוק בסוגיית הקרינה הסלולארית וננסה לשפוך מעט אור על נושא מורכב זה.

קרינה סלולארית, קרניים לדמותה

הקרינה הסלולארית היא נגזרת של התקשורת הסלולארית. הטכנולוגיה של תקשורת זאת חוללה מהפכה חסרת תקדים באופי האינטראקציה האנושית. היא מבוססת על העברת תשדורות דו כיווניות בין המכשירים הניידים לבין תחנות בסיס (אנטנות) המפוזרות במרחב ומחלקות אותו לתאים (מכאן גם המילה סלולארי, אשר מקורה במילה האנגלית לתא). ככל שהמרחק בין המכשיר לאנטנה רחוק יותר, כך התשדורת נעשית קשה יותר להעברה – כלומר, הקליטה הסלולרית נעשית גרועה יותר. התשדורות בין מכשיר לאנטנה, ובין אנטנה לאנטנה,  נעשות באמצעות שידור קרינה אלקטרומגנטית ביניהן. כל שירותי התקשורת הסלולארית למיניהם – שיחות, הודעות SMS, שימוש בסטרימינג בטלפון הנייד (סלקום טי וי פרטנר טי וי ודומותיהן), שירותי אינטרנט ועוד – נעשים באמצעות הקרינה האלקטרומגנטית.

קרינה זו נקראת קרינה בלתי מייננת, מכיוון שאין לה את האנרגיה הדרושה להפוך אטום ליון (מייננת – מלשון יון). סוגי קרינות אחרים כגון קרינת רנטגן למשל, מסוגלים לבצע פעולה זאת והם אכן נחשבים מסוכנים בהתאם. לעומת זאת, רמת הסכנה של קרינה בלתי מייננת עדיין לא ברורה דיה, ויש האומרים שהיא אינה עושה דבר מלבד ייצור חום. מחקרים רבים ניסו ועדיין מנסים להבין את השלכותיה.

 

אז היכן עומד המחקר?

העולם המדעי עדיין אינו מצוי בתמימות דעים לגבי השפעותיה של הקרינה הסלולארית על בני אדם. הסיבה העיקרית לכך היא גילה הצעיר יחסית של הטכנולוגיה, שעדיין לא מאפשר ביצוע מחקרים לטווח ארוך. עם זאת, כמה וכמה מחקרים הצליחו להצביע על קשר שלילי (ברמת מובהקות מסויגת יש לציין) בין חשיפה לקרינה לבין בעיות רפואיות שונות אצל בני אדם ובעלי חיים. מחקר בולט אחד למשל מצא עלייה בשיעור חולי סרטן בלוטות הרוק בקרבת הפה והאוזניים בשנים האחרונות, כאשר אחד ההסברים שהוצעו לתופעה היה השימוש הגובר בתקשורת סלולארית בשנים אלו.

 

קצת זהירות לא תזיק

בהתאם לממצאים השונים שאמנם אינם חד משמעיים, אך בהחלט לא פוסלים את קיומן של הסכנות הבריאותיות, נדמה כי מוטב ללכת על עקרון הזהירות המונעת בכל הקשור לקרינה סלולארית. ברור כי בעולם של ימינו כמעט ואי אפשר להסתדר ללא מכשיר סלולרי, אך בהחלט ניתן לנקוט משנה זהירות ולפעול אתו באופן מודע ונבון: לדבר באמצעות רמקול או אוזניות, להניח אותו במקום רחוק יחסית בזמן שלא משתמשים בו, להשתדל להפעיל אותו רק במקומות עם קליטה גבוהה, ולהיות מודעים להנחיות ארגוני הבריאות בכל הקשור לשימוש בו.

קרינה סלולארית

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
10 שלבים בדרך לגמילה ממוצץ

המוצץ משמש כאמצעי הרגעה, לתינוקות. בגיל מאוחר יותר, הם צריכים ללמוד להירגע ולדחות סיפוקים, גם בדרכים נוספות, כחלק מהתפתחותם, ומרכישת ביטחון עצמי ואמון ביכולותיהם.   גיל הגמילה ממוצץ לאחר גיל שנה, הופך המוצץ להרגל, שקשה להיגמל ממנו. היתרון במוצץ, הוא חוסר התלות של התינוק, בהורה לצורך ההרגעה. חסרונו של המוצץ, הוא שלעיתים משתמשים בו, כתחליף לחיבוק, אוכל או שינה. הגמילה

קרא עוד »
6 תסמינים שיש לחולה באנדומטריוזיס

את לא יודעת מה עובר על הגוף שלך בזמן מחזור? את חווה כאבים בעוצמה גבוהה מאוד ולא בטוחה שמדובר במצב שגרתי? ביקור אצל רופא נשים במרכז בו מקבלים שירותים אודות בריאות האישה יכול לעזור לך להבין ממה את סובלת. אם את ממתינה לתורך ורוצה לשמוע קצת פרטים קודם לכן, הגעת למקום הנכון. את מוזמנת לקרוא על תסמינים שיש לחולה באנדומטריוזיס.

קרא עוד »
האם בושם בריא לעור הגוף?

הבריאות שלנו היא הדבר החשוב ביותר בעולם וככל שאנו נהיה יותר בריאים כך נהיה פחות מאושרים. על רקע זה אנו חייבים לציין כי שני הדברים המשפיעים עלינו יותר מהכול על הבריאות שלנו זה הגנטיקה שלנו והסביבה שלנו. אז בנוגע לגנטיקה אין לנו הרבה מה לעשות וכך למשל אם אתם סובלים מסוכר גבוה עקב גנטיקה גרועה אתם צריכים לקחת כדור. אך

קרא עוד »
האם מתיחת בטן לגברים שונה ממתיחת בטן לנשים?

גברים אמנם אינם חווים הריונות ואינם מתמודדים עם כל השינויים האסתטיים הכרוכים בו, אך הם כן עלולים לסבול מתופעת דומות כמו סימני מתיחה ועודפי עור ושומן בבטן, הטיפול המומלץ ביותר הינו ניתוח למתיחת בטן. גברים רבים עלולים לסבול מבעיות אסתטיקה הן מסיבות גנטיות והן מירידה ניכרת במשקל. לדוגמא, ניתוח לקיצור קיבה, שאיבת שומן, ועוד. עבור גברים אלו, ניתוח מתיחת בטן

קרא עוד »
מה ההבדל בין ארטיק תעשייתי לבין ארטיק טבעי

ארטיקים טבעיים הם כנראה האופן שבו התחיל ייצור ארטיקים בימים עברו. הדרך לייצור ארטיק טבעי היא כל כך פשוטה והגיונית, שאי אפשר לחשוב על דרך אחרת – אחרי שמכירים את הדרך הזאת ובכל זאת, גם ארטיקים רגילים הם טעימים בטירוף, הם מבוקשים ונחטפים מהמקפיאים בקיץ ולכן, אי אפשר לומר שמוצר אחד יותר טוב מהמוצר השני ובכל זאת – מה ההבדל?

קרא עוד »