10 שלבים בדרך לגמילה ממוצץ

המוצץ משמש כאמצעי הרגעה, לתינוקות. בגיל מאוחר יותר, הם צריכים ללמוד להירגע ולדחות סיפוקים, גם בדרכים נוספות, כחלק מהתפתחותם, ומרכישת ביטחון עצמי ואמון ביכולותיהם.

 

גיל הגמילה ממוצץ

לאחר גיל שנה, הופך המוצץ להרגל, שקשה להיגמל ממנו. היתרון במוצץ, הוא חוסר התלות של התינוק, בהורה לצורך ההרגעה. חסרונו של המוצץ, הוא שלעיתים משתמשים בו, כתחליף לחיבוק, אוכל או שינה. הגמילה יכולה להתחיל בגיל שנתיים וחצי, בעזרת מעון יום לגיל הרך, בו מבקר הילד, אולם אם אין עדיין בשלות מצידו לגמילה, ניתן להמתין עד גיל 4.

 

10 שלבים בדרך לגמילה ממוצץ

  1. בשלות – חשוב שהגמילה ממוצץ, תתבצע כאשר הילד בשל לכך. כדאי להתחיל את התהליך, כשיש לילד דרכים נוספות להירגע ושהוא מסוגל לדחות סיפוקים.
  2. בחירת מועד הגמילה – רצוי לבחור מועד, בו הילד אינו מתמודד עם שינוי נוסף, כגון: כניסה לגן חדש, לידת אח, מעבר דירה ועוד. זאת כדי שיוכל להתרכז ולגייס את כל כוחותיו, להתמודדות עם הגמילה.
  3. תהליך הדרגתי – תהליך הגמילה צריך להיות הדרגתי, בהתחלה השימוש במוצץ יוגבל לאזורים ומצבים מסוימים: בבית, ברכב, בגינה, כאשר השלב האחרון בתהליך, יהיה שינה ללא מוצץ.
  4. שיתוף – חשוב לנהל את תהליך הגמילה, ביחד עם הפעוט, כאשר ניידע אותו מראש מה הולך לקרות, ונברר אתו, מה יעזור לו בהתמודדות עם הקושי.
  5. נחישות ועקביות – תפקיד ההורים, הוא להיות עניינים וברורים. חשוב להגדיר את גבולות המוצץ, להגיד לילד במקרה ואיננו מובן בדיבור עם מוצץ, ולהתייחס לדבריו, רק כאשר הוא מוציא את המוצץ מהפה.
  6. עידוד – חשוב לעודד את הילד, בכל פעם שיצליח להתגבר על הרצון, להשתמש במוצץ. צריך להדגיש את המאמץ שלו, גם במקרה ואינו מצליח, ולשדר אופטימיות לגבי העתיד.
  7. אמון – חשוב לשמור על אמון עם הילד, לאורך כל התהליך, ללא העלמה פתאומית של המוצץ. במקרה והילד בוחר לזרוק את כל המוצצים בבת אחת, אפשר לקיים "טקס זריקת מוצצים" חגיגי. אולם, במידה ויתחרט לאחר מכן, צריך לעזור לו להתמודד בדרכים חלופיות, מבלי לחזור למוצץ.
  8. עזרה של גורמים חיצוניים – לדוגמה: שיחה עם רופא שיניים, שיסביר לפעוט את הנזק הנגרם לשיניים, משימוש במוצץ.
  9. פרסים – פרסים עלולים להפחית מערך תחושת המסוגלות של הילד, בתהליך הגמילה. אולם, כדאי לערוך טבלה, ולהדביק מדבקה, בכל פעם שהפעוט מצליח להיפרד מהמוצץ, ולאחר מספר מדבקות לצאת לבילוי משותף.
  10. סבלנות – חשוב לזכור להיות סבלניים, ולהאמין בתוצאה מיטבית של תהליך הגמילה.

 

לסכום

המוצץ הוא כלי עזר נוח מאוד עבור ההורים, אך הגמילה ממנו, חשובה מאוד להתפתחות הילד, והתהליך עצמו עוזר לחיזוק הביטחון העצמי שלו, ולחיזוק היחסים שלו עם ההורים. תהליך נכון, סבלנות ואמון בילד, יוביל לתוצאה מיטבית.

 

ילדה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
רופא שיניים – אילו טיפולים חשוב לעשות באופן קבוע

  ישנם לא מעט אנשים שנמנעים מהגעה אל רופא השיניים מסיבות שונות (חשש מכאב, פחד מהוצאה לא צפויה ועוד). אם אתם נמנים בין אנשים אלו, כדאי שתדעו שיש כמה טיפולי שיניים שאתם חייבים לעשות באופן קבוע ודחייה או ביטול של טיפולים אלו עשויה להחמיר את המצב הקיים. לכן, כדאי שתקראו את השורות הבאות, תגלו את טיפולי השיניים החשובים ותקבעו תור

קרא עוד »
רופא שיניים – אילו טיפולים חשוב לעשות באופן קבוע

ישנם לא מעט אנשים שנמנעים מהגעה אל רופא השיניים מסיבות שונות (חשש מכאב, פחד מהוצאה לא צפויה ועוד). אם אתם נמנים בין אנשים אלו, כדאי שתדעו שיש כמה טיפולי שיניים שאתם חייבים לעשות באופן קבוע ודחייה או ביטול של טיפולים אלו עשויה להחמיר את המצב הקיים. לכן, כדאי שתקראו את השורות הבאות, תגלו את טיפולי השיניים החשובים ותקבעו תור לרופא

קרא עוד »
מה הקשר בין בעיות בשיניים להשמנת יתר

עם התפתחותו של השוק החופשי, וחוסר הגבלה בצריכת המזון ובאיכותו במדינה, החלו להתפתח בעיות השמנה רבות בקרב האוכלוסיה, ובהכרח גם בעיות שיניים גדולות. השיניים הן המסננת שבין המזון לקיבתנו. כשאנו לועסים את המזון שאנו צורכים, השיניים עובדות קשה ואיתן גם הלסת שלנו. ככל שנזיק לשיניים עם מזונות מסוכרים ומתועשים, כך בעיות השיניים תגדלנה יותר, ובהתאם לזאת גם ההשמנה שכולנו מפחדים

קרא עוד »
מהם הקריטריונים של הוועדה הרפואית לקבלת פטור ממס הכנסה

במקרה שבו אדם סובל מנכות רפואית בדרגה מסוימת, מאפשר לו החוק ליהנות מפטור מתשלום מס על הכנסה עד לגובה מסוים. על מנת לעמוד בתנאי הזכאות, עליו להתייצב בפני וועדה רפואית לקבלת פטור ממס הכנסה, שבה ייקבע האם הוא עומד בקריטריונים אשר מזכים בפטור.   חבות במס ואפשרות לקבלת פטור חוקי המס במדינת ישראל מחייבים כל אדם בתשלום מס הכנסה, המהווה

קרא עוד »
לחץ בזוגיות – האם זה משפיע על הבריאות ואיך ניתן למדוד את זה

מערכות זוגיות יכולות להיות מלוות בקשיים שונים, שלעיתים עלולים להוות גורם מפריע במיוחד למערכת הזוגית. אחת התחושות הנפוצות ביותר במערכות זוגיות היא תחושה הלחץ. הלחץ יכול לא רק להפריע למערכת הזוגית אלא גם להשפיע על הבריאות שלנו בצורה לא טובה. אז אם אתם בליבה של מערכת יחסים או מתלבטים האם להיכנס לתוכה, המאמר הזה בשבילכם.   לחץ ובריאות לחץ היא

קרא עוד »