שלושה יתרונות בריאותיים בבריכות שחייה פרטיות

מעבר להנאה הגדולה שבבריכות השחייה, רבים טוענים כי לבריכות יש גם יתרונות בריאותיים לא מעטים, אולם רבים מאיתנו לא יודעים אפילו מה הם היתרונות המדוברים.

בדיוק לשם כך אספנו ארבעה יתרונות בריאותיים חשובים, שכל משתמש ומשתמשת בבריכות שחייה, ירוויחו.

כיום כמעט כולם יודעים ששחייה היא ספורט בריא. אבל לא מדובר רק על שחיה. בעלים של בריכות פרטיות, שלא תמיד מתאימות לשחייה, יכולים להנות גם הם מיתרונותיה הבריאותיים של הבריכה שברשותם. כפי שנראה, היתרונות לא מושגים רק בפעולת השחייה, ומתחילים אפילו בכניסה למים עצמה.

 

סיבולת לב-ריאה

הדבר הראשון, שכולנו זורקים כמעט באופן אוטומטי כשנשאלים על היתרונות שבבריכה, הוא השיפור בסיבולת לב-ריאה. שיפור זה מתרחש בזמן פעילות גופנית בבריכה, כאשר מערכת הדם והנשימה נמצאות במאמץ מתון מתמשך. הפעילות במים הקרירים מאתגרת את המערכות הללו בצורה קלה ועדינה, כך שהן יכולות לתפקד במאמץ זה לאורך זמן ארוך. בנוסף, השחייה מורידה את לחץ הדם, כפי שנתגלה בניסויים מבוקרים רבים.

בזמן השחייה, או סתם בזמן משחק במים, מערכות הדם והנשימה מתאמצות באופן שכמעט לא מורגש, ובכך משפרות את עצמן ואת יכולות הביצוע שלהן. הלב מצליח להזרים דם בקצב קבוע חרף הירידה בטמפרטורה, והראיות מנצלות כל טיפה של אוויר כדי לשפר ביצועים. בפועל – המערכת כולה משתפרת ומתחזקת, והבריאות – כמובן – עולה.

 

הקלה על המפרקים

יתרון שני ומעניין במיוחד הוא הקלה על המפרקים. מי מאיתנו שסובלים מכאבי מפרקים – מכול סיבה שהיא – יודעים שכאבים אלו הם חדים במיוחד, ויכולים לגרום לכאב עד כדי שיתוק, במיוחד בזמן אימון כושר. אלא שהשהייה במים מקלה על כאבי המפרקים, בכך שהיא מקלה על לחץ כוח המשיכה, בו נתונים המפרקים של כולנו ביום-יום.

עיקרון זה זהה לעיקרון של ציפה במים; מתוך השחייה במים, משקל המים מאזן את משקל הגוף וכוח המשיכה נחלש. באופן זה יכולים הסובלים מכאבי פרקים – במיוחד מבוגרים, או פצועי ספורט או צבא – להמשיך להתאמן כרגיל ולשפר מערכות אחרות בגופם, וכל זאת מבלי לאמץ את המפרקים הפצועים או החלשים, ומבלי לסבול מהשלכות או כאבים עזים, לאחר האימון, או הבילוי בבריכה.

 

קואורדינציה, גמישות וסיבולת

אין ספק השחייה במים – וההקלה של אפקט כוח המשיכה – משפיעים לטובה גם על תכונות חשובות נוספות של הגוף האנושי. בין היתר, השחייה משפרת את הגמישות בכך שהיא מאפשרת לנו למתוח ולכווץ את השרירים, להפעיל אותם באופן תכוף בתוך חלל בעל דרגת התנגדות חזקה. המשקל שהמים מפעילים עלינו בכל תנועה, מחייב העברה של אנרגיה נוספת לשרירים, לצורך ביצוע תנועה, ובכך מאמץ את השריריים ומשפר את גמישותם.

בנוסף, השיפור בסיבולת ובקואורדינציה מגיע מטעמים דומים, כאשר ההתנגדות מהמים מחייבת את השחיין ליעל ולשפר את תנועותיו. השחיין צריך להתאמץ יותר כדי לבצע פעולות יומיומיות, והגוף – שאינו רגיל לכך – משקיע יותר אנרגיה בתנועה ומשפר את התיאום בין מערכת העצבים ומערכת השרירים.

 

שחיין

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מה ההבדל בין מדרסים רגילים לאורטופדיים

כיצד תדעו אם אתם צריכים מדרסים רגילים או מדרסים אורטופדיים? לא כולם צריכים מדרסים בהתאמה אישית ולעומת זאת מדרסים אורטופדיים לא מתאימים רק לספורטאים. מדרסים רגילים לא פותרים כל בעיה שיש בכף הרגל ואלו הם בעצם רפידות עם מבנה אוניברסילי של כף רגל. מדרסים רגילים נותנים תמיכה לקשת שיש בכף הרגל אך הם לא מתקנים מנח כף רגל לקוי ומתאימים

קרא עוד »
קורס עזרה ראשונה בסיסי מול מתקדם – ההבדלים

קורסי עזרה ראשונה הם קורסים חשובים בעלי חשיבות רבה לחיים של בני האדם. הקורסים הללו מכשירים את האדם הפשוט לתת עזרה במצבים ובמקרים מסוימים אשר יכולים לסכן חיים ולקרות ביום יום. הקורסים הללו מקנים כישורים המלווים אותנו לכל החיים ונותנים לנו את היכולת לתפקד במצבים מסכני חיים. גם לקורסי עזרה ראשונה יש רמות מסוימות וכל סוג של קורס נותן עוד

קרא עוד »
מהן ההשלכות לטווח הארוך של חרדת נהיגה ואיך ניתן להימנע מכך?

חרדת נהיגה היא פוביה הקשורה להימצאות ברכב או לנהיגה עצמה, הבאה לידי ביטוי בפחד מוגזם ולא הגיוני מבחינת הסביבה. הפוביה יכולה להיות קלה או להיות שם לתקופה ארוכה מאוד אם לא מטפלים בה בזמן. מהן ההשלכות של חרדת נהיגה לטווח הארוך וכיצד נמנעים מהן – על כך במאמר הבא.   מה הגורמים לחרדת נהיגה? חרדת נהיגה היא פוביה ספציפית הנובעת

קרא עוד »
מהו טיפול שורש ואיך ניתן להימנע מכך

בימים טרופים אלו, לא משנה את מי תשאלו, מכל צדי המפה ומכל גווני קשת הזהויות בישראל, ואפילו בעולם! כולם יחלקו פחד ורתיעה אחת חד משמעית, שרק מלהגיד את שמה עוברת צמרמורת בגב – רופא שיניים. עם כמה שהפה שלנו הוא מועד לפורענות מבחינת דלקות ובעיות וטיפולים מפחידים עם גלים רוטטים ומצמררים, טיפול שורש הוא הטיפול הנפוץ ובין המרתיעים ביותר שעבר

קרא עוד »
איזה השפעות יש לקנאביס רפואי על כאבים?

עולם הרפואה עדיין לא סיים למפות באופן מוחלט את השפעות הקנאביס הרפואי על סוגי הכאב השונים. ישנם גם תנאים גופניים שאינדיבידואלים לכל מטופל כך שיש קשת רחבה מאוד של השפעות. בגלל כמות המידע הרבה שיש בנושא, ניתן לחלק את השפעות הקנאביס על כאבים שונים לפי סוג המוצר של הקנאביס. מתפרחות ועד מצורי קנאביס אכילים, דרך מינונים שונים – אלה ההשפעות

קרא עוד »