נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

4 קריטריונים שבוחנים בוועדה לפטור ממס הכנסה

4 קריטריונים שבוחנים בוועדה לפטור ממס הכנסה

חושבים שמגיע לכם לקבל פטור חלקי או מלא מתשלום מס הכנסה? רוצים לפעול כחוק? כדאי שתכירו את הקריטריונים שנבדקים במסגרת הוועדה הרפואית.

 

מהם הקריטריונים לקבלת פטור ממס הכנסה?

כאשר מבקשים פטור ממס הכנסה עקב נכות רפואית בישראל, קיימים קריטריונים שנבחנים על ידי הוועדה הרפואית לפטור ממס הכנסה ובהם חייבים לעמוד. ועדה זו אחראית על הערכת נכויות רפואיות אצל אנשים המבקשים פטור ממס הכנסה.

יש לציין כי אנשים עם תעודת עיוור או לקוי ראייה, או כאלה שכבר נקבעו כבעלי 100% נכות רפואית (או לפחות 90% לפי חישובים ספציפיים) לפי חוקים מסוימים – פטורים מהזדקקות להערכה של ועדה רפואית ויכולים לבקש ישירות את הפטור.

מהם הקריטריונים לקבלת פטור ממס הכנסה 

1. אוכלוסיית יעד

אוכלוסיית היעד של הוועדה כוללת את מי שטרם נקבעו רפואית כנכים על פי כללי הזכאות לפטור. זה כולל אנשים שקביעות נכות קודמות שלהם לא מזכות אותם בפטור, וכאלה שמצבם הרפואי הידרדר מאז פנייתם האחרונה.

בנוסף, אנשים המבקשים לבסס נכות רפואית כללית במוסד לביטוח לאומי, כגון אנשים מבוגרים המפתחים מצבים כמו סוכרת, יכולים גם להגיש בקשה. הורים לילדים המקבלים קצבאות ילדים נכים, המבקשים לקבל פטור ממס על משיכות קופות גמל, הם קבוצת יעד נוספת.

 

2. מועד התחלת הנכות

בקביעת אחוזי נכות רפואית מפנה רופא הוועדה לתוספת לתקנון, המבוססת על "ספר הבדיקות הרפואיות". הרופא מעריך לא רק את אחוזי הנכות אלא גם את מועד ההתחלה והאם הוא זמני או קבוע.

בשביל לקבל פטור ממס הכנסה עבור אנשים עם מספר מחלות או ליקויים, צריך לדעת שכל אחד מוערך בנפרד ושנעשה שימוש בחישוב משוקלל לקביעת נכות כוללת. במקרים כאלה, כל אחוז חלקי מעוגל כלפי מעלה למען הפשטות (למשל, 89.1% הופך ל-90%).

2. מועד התחלת הנכות

3. אופי המצב הרפואי

אם מצבו הרפואי של אדם מחמיר לאחר קביעת נכותו, הוא יכול להגיש בקשה להערכה מחודשת של "ועדת החמרה", חצי שנה לאחר הערכת הוועדה הקודמת. הבקשה להערכה מחודשת זו מתבצעת באותו תהליך כמו הראשון, עם מסמכים רפואיים נוספים המשקפים את ההחמרה במצב. אם אדם חולק על החלטת הוועדה, יש לו זכות לערער תוך 45 יום. הליך הערעור מאפשר לדון בליקויים רפואיים שלא נשקלו קודם לכן.

 

4. סוג הליקוי הרפואי

חשוב לציין כי הוועדה מתמקדת אך ורק בליקויים רפואיים ולא תפקודיים, וסמכותה מוגבלת לענייני פטור ממס הכנסה. היא אינה מחליפות ועדות רפואיות אחרות של המוסד לביטוח לאומי. כמו כן, אנשים שזכאותם לנכות החלה לפני שנת המס הנוכחית עשויים להיות זכאים להחזרי מס רטרואקטיביים עד שש שנים. לבסוף, התהליך כולל גם שאלון שביעות רצון אופציונלי לאחר הביקור, המאפשר לאנשים לספק משוב על הניסיון שלהם עם הוועדה וניתן להגישו בעילום שם.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא כללי
בית אבות
כך תבחרו בית אבות

בחירת בית אבות יכולה להיות תהליך מאתגר ורגשי. היא דורשת שיקול דעת ומחקר זהיר כדי למצוא מתקן העונה על