נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

5 סיבות ללכת לרופא פוריות לנשים

בטן הריונית

זוג מקיים יחסי מין סדירים ללא אמצעי מניעה יותר משנה ולא מצליח להיכנס להריון אז הוא מקבל את הכותרת הלא מחמיאה של זוג ש"סובל מבעיית פוריות" ואם האישה גדולה מגיל 35 אז מספיקה חצי שנה כדי להיכנס לאותה קטגוריה.

בכלליות, בעיות פוריות אצל אישה הם בכשליש מהמקרים אך גם הגברים עם אותה ההסתברות והשאר היא בעיה משולבת של הגבר והאישה.

 

סיבות לבעיות פוריות אצל נשים המצריכות ביקור אצל רופא פוריות

הגורם/סיבה פירוט
גיל המטופלת הגורם המכריע בפוריות של אישה מכיוון שהביציות נוצרות רק בזמן העוברות ולכן ככל שהן יותר "זקנות" הן פחות איכותיות ובנוסף הביציות הפחות טובות יוצאות בביוץ מאוחר יותר בחיי האישה.
שיבושי ביוץ נוצרים משיבושים בהורמונים הפוגעים בביוץ כמו למשל: כשל שחלות או שחלות פוליציסטיות.
חצוצרה פגועה/חסומה בחצוצרה מתרחשת ההפריה ולכן אם יש חסימה, לא יהיה מפגש בין הביצית לזרע ובכך הביצית לא תופרה.
אנדומטריוזיס מחלה שבה האנדוטריום מתפתח מחוץ לרחם כמו בשחלות או בחצוצרות.
צוואר רחם בעייתי בעיות שפוגמות ביכולת צוואר הרחם לייצר את הריר ההכרחי להיכנס להרון או חסימה של הצוואר המונעת את כניסת הזרע לרחם.
רחם לא תקין גידולים ממאירים או שפירים ברחם.

 

 מהו הטיפול לבעיית פוריות

כאמור, אם זוג לא מצליח להיכנס להריון יותר משנה אז עליו לפנות לרופא כדי לקבל ייעוץ. אם יוחלט שיש בעיית פוריות ניתן לפנות למקום כמו מרפאה לפוריות האישה גם באופן פרטי וגם דרך הקופה. ישנם טיפולי פוריות רבים שניתנים בהתאם למצב הספציפי של הזוג

סוג הטיפול פירוט
טיפול להשראת ביוץ אם אובחנה בעיית ביוץ אז האישה תקבל הורמונים שיעודדו שחרור של כמה ביציות בזמן הביוץ כדי להעלות את הסיכוי להיכנס להריון.
הליכים כירורגיים ניתוחים שמתבצעים בעקבות בעיית פוריות כתוצאה מכשל מכני,למשל, אם החצוצרה סתומה אז ניתן לפתוח בעזת ניתוח.
IVF– הפרייה חוץ גופית אם אין מענה בטיפול הורמונלי או ניתוחי אז מבצעים IVF- שאיבת הביציות והפרייה במעבדה יחד עם עם הזרע של הגבר, כאשר את העוברים מחזחירים לרחם האישה.

 

 

ההיבט הרגשי

זוג שעובר טיפולי פוריות חווה הרבה פעמים תסכול ואכזבה שכן זה תהליך שיכול לקחת הרבה זמן (כמה שנים אפילו) עד לכניסה להריון המיוחל ולכן חשוב להיות בסביבה תומכת כל הזמן בין אם זה משפחה וחברים ועד קבוצות תמיכה שפועלות בבתי החולים. אל תפסיקו את שגרת החיים והמשיכו בה כמה שאפשר: תעבדו רגיל, תצאו לבלות ותקחו חופשות. תזכרו תמיד שהרבה זוגות או אימהות חד הוריות מצליחים/ות כל הזמן להיכנס להיריון אחרי שנים של טיפול. בנוסף, גם אם הובחנה בעיית פוריות זה לא אומר שאין סיכוי בכלל להיכנס להריון טבעי וספונטני ויש הרבה נשים שבהריון הראשון עברו טיפולים ולאחר מכן הצליחו להיכנס להריון רגיל.

 

איש רפואה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא הריון ולידה